Vitam curare


Forum Vitam curare Strona Główna -> Katechizm -> odpusty
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
odpusty
PostWysłany: Pią 21:39, 29 Lip 2011
Adancia
Administrator
 
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 988
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Dokąd.
Płeć: Kobieta

odpusty są, obawiam się, niemodne. Mamy tendencje, by traktować je jako zaszłości ze średniowiecza... (BTW: niżej podpisanej do średniowiecza coraz bliżej, nie tylko w metryce, niebawem może na jakąś wyprawę krzyżową się wybiorę?) Może tym bardziej warto się przekonać, że odpust DZIAŁA. Oczywiście, że nie magicznie. To trochę jak z sakramentami.

Odpust jest zgłoszeniem przez człowieka chęci (i gotowości) udziału w Bożej Łasce przez pośrednictwo Kościoła. Tak bym to najkrócej ujęła. A w przypadku odpustu Łaska działa przez darowanie kary.

Ojojoj, znowu niemodnie nam się robi. Odzwyczailiśmy się od kar, bezstresowo żyjemy. Lubimy potrząsać łapkami, klepać po ramionach i kwitować, że nie ma sprawy. Przebaczyłem, nie pamiętam, nie było zdarzenia.

Może dlatego ciężko nam z taką naszą logiką przyjmować konsekwencje grzechu (z pierworodnym włącznie)? I buntujemy się (niżej podpisanej nie wyłączając), że w ogóle jakieś konsekwencje (i kary) są? Jakże potrzebna nam "średniowieczna" duchowość odpustów!

Bo ona rozróżnia dwie kategorie: wina i kara. Wina może zostać odpuszczona, a kara darowana, ale są to dwa procesy, które nie zachodzą automatycznie razem. Nam z naszą logiką, jeżeli już te dwa rozdzielamy, chyba łatwiej przychodzi darować karę niż odpuścić winę - znaczy, pozwalamy, żeby winowajca konsekwencji nie ponosił, ale urazę mamy do końca życia. Razz

Bóg ma lepszą pedagogię.

Winy są odpuszczane na przykład w sakramencie pokuty. Kary są darowane na przykład przez łaskę odpustu. Więc tylko korzystać. Qrcze, może właśnie dlatego mamy takie napiętrzenie konsekwencji grzechu, że ludzie "zapomnieli" o odpustach?

Przyjmujmy odpusty. Nie tylko za zmarłych. Dla siebie też, chociaż to - fakt - wymaga pokory.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Nie 13:13, 31 Lip 2011
Adancia
Administrator
 
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 988
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Dokąd.
Płeć: Kobieta

Odpusty mogą być zupełne lub cząstkowe, cząstkowe podobno mogą być w różnym zakresie. Odpust zupełny polega na całkowitym darowaniu kar za wszystkie grzechy, odpusty cząstkowe na częściowym. Kiedyś liczyli odpusty na dni (chyba na zasadzie "odliczania z czyśćca"?), teraz chyba doszli do wniosku, że wielce wątpliwe, aby w czyśćcu liczyli dni.

Poza tym kary za grzechy to, zdaje się, nie tylko czyściec.

Jak o tym myślę poważnie, to dla mnie odpust zupełny jest nie do uzyskania. Dlatego, że odpusty w ogóle można uzyskać na pewnych warunkach. A ja nie pokonuję czwartego spośród niżej podanych... Sad

Żeby uzyskać odpust, trzeba:
1. Być ochrzczonym.
2. Być w stanie Łaski.
3. Przyjąć sakramentalną Komunię.
4. Nie być przywiązanym wewnętrznie do żadnego grzechu, nawet najlżejszego, (ten warunek decyduje o całkowitości lub cząstkowości odpustu, jeśli są drobne przywiązania do grzechów lekkich, odpust może być bardziej lub mniej cząstkowy. Przywiązanie do grzechu ciężkiego wyklucza warunek drugi).
5. Odmówić wymagane modlitwy w intencjach podanych przez ojca świętego (zwykle Ojcze nasz, zdrowaś i wierzę, chyba że konkretny przypadek odpustu przewiduje inaczej).
6. Spełnić warunek konkretnego odpustu.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
odpusty
Forum Vitam curare Strona Główna -> Katechizm
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin