Vitam curare


Forum Vitam curare Strona Główna -> Katechizm -> ściana - czyli o grzechu i Odkupieniu
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
ściana - czyli o grzechu i Odkupieniu
PostWysłany: Nie 12:46, 13 Gru 2009
Adancia
Administrator
 
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 988
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Dokąd.
Płeć: Kobieta





Paweł, obudziłeś potwora Smile . A właściwie stworzyłeś potworum... e... podforum.

Rozmowa zaczęła się na [link widoczny dla zalogowanych], ale po krótkich przemyśleniach (na temat tego, co tak naprawdę chciałabym odpowiedzieć) okazało się, że silnik bloga jest za prymitywna maszynerią w stosunku do skomplikowania problemu. Dlatego przeszłam na vc.

Najkrócej pisząc, kwestia wygląda następująco:

Czy w obecnej sytuacji, w naszej realności (oglądanej z katolickiego punktu widzenia) istnieje coś takiego jak ściana pomiędzy Bogiem a człowiekiem?

Należy, oczywiście, wziąć pod uwagę dwa aspekty: grzech i Odkupienie. Aktualnie jesteśmy po obu. Może inaczej: _w_ obu jesteśmy. Gdyby brać pod uwagę _tylko_ grzech, oczywiście, że ściana istnieje, oczywiście, że z winy człowieka, nie Boga - czyli to człowiek jest ścianą, nie Bóg! Gdyby brać pod uwagę _tylko_ aspekt Odkupienia, to oczywiście, że żadnej ściany nie ma. Tymczasem tak się złożyło, że mamy dwa aspekty. A nie może być "trochę" ściany - albo jest, albo jej nie ma...

Oczywiście, że Odkupienie jest hm całkowite (chociaż podobno ciągle się dopełnia) - czyli Chrystus umarł za _wszystkie_ moje grzechy. A potem - i tu zaczynają się schody - no właśnie, a potem zmartwychwstał. I co dalej? Wszystko nowe, czy wszystko po staremu?

Któryś z moich znajomych protestantów twierdzi, że po Odkupieniu (czyli po zmartwychwstaniu) dla tych, którzy są w Chrystusie, nie ma rzeczywistości grzechu. Czyli, oczywiście, żadnej ściany nie ma, a jeśli u mnie jest, znaczy nie przyjęłam Odkupienia i do piekła ze mną. Ciekawe co na to św. Paweł, który pisał, że, nieszczęsny, nie czyni dobra, którego chce, a zło, którego nie chce. Czyli nawet św. Paweł stukał głową o ścianę (której podobno nie ma!). Fakt, szukał wybawienia u Chrystusa. Może jeszcze nie wszedł w Odkupienie, kiedy to pisał? Innego wytłumaczenia, proszę znajomego protestanta, wymyślić nie potrafię. Razz

Następna sprawa to nie sam grzech, a skutki grzechu. Ile potrafią się za nami ciągnąć, wiemy. Szeroko pisząc, od tego pierworodnego ciągną się do dziś. Wąsko pisząc, przerabiamy w sobie skutki grzechów, jakie były mniej czy bardziej dawno w naszych rodzinach. Wiemy o tym wszyscy - jesteśmy pełni ran. Czy wobec tego może to jest ściana - skutki nie naszych win, które nosimy, a które oddzielają od Boga? Zapewne i to On może uleczyć (chyba jednym z ostatnich wynalazków Kościoła są nabożeństwa o uzdrowienie tych międzypokoleniowych grzechowych zaszłości) - ale chyba, niestety, przypadki ciągnących się poranień są jakieś 37 milionów razy częstsze niż przypadki uleczeń. Ściana?

Drugi wymiar tej samej sprawy, czyli konsekwencje grzechu: nasze mechanizmy obronne. Na przykład: "nie pozwolę się pokochać, bo to boli". "Nie zaufam, bo i tak zawiedzie". Ściana mechanizmów obronnych, która może i broni, ale jednocześnie skutecznie oddziela od Boga. Mechanizmów, które nabyliśmy w rodzinie (patrz wyżej) i generalnie w życiu, obijając się pośród ludzi i problemów.
"Ty dziękuj Bogu za mechanizmy obronne, bo gdyby nie one, dawno byś zwariowała albo umarła" - powiedziała mi kiedyś psychologica. Może. A przecież to mechanizmy obronne mogą tworzyć omawianą ścianę. I gdzie tu miejsce na Odkupienie? Było właściwie to Odkupienie czy go nie było?

Jest więc ściana czy nie?


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Nie 21:58, 17 Sty 2010
Adancia
Administrator
 
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 988
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Dokąd.
Płeć: Kobieta





Uwaga, przynudzam dalej.

Zastanawiam się ostatnio, patrząc i na swoje życie, i na przyległości, nad bardzo konkretnym pytaniem. Postawię je bardzo ostro: Dlaczego nie byłoby lepiej, gdyby niechciane/niekochane dzieci w ogóle się nie rodziły? Zauważcie: nie pytam, "czy" nie byłoby lepiej.

Idąc tym tropem, podobne pytanie można postawić o eutanazję, a nawet, nawet...

No to z grubej rury: dlaczego Bóg po grzechu Adama i Ewy nie annihilował spaćkanego stworzenia i nie zaczął od nowa? Przecież mógł. Ile by nam to zaoszczędziło kłopotów.

Krótko mówiąc: dlaczego Bóg nie oszczędził nam cierpienia (chociaż mógł) i dlaczego źle jest unikać cierpienia za wszelką cenę, choćby za cenę życia? Dlaczego wybrał (dla nas) drogę Odkupienia, nie annihilacji i rozpoczęcia od nowa - i to drogę Odkupienia przez krzyż?

Bo tak wybrał?

Myślę nad tym i myślę (z perspektywy człowieka "wrobionego" w cierpienie), i znajduję dwa wytłumaczenia. Po pierwsze, możliwe, że Bóg zwyczajnie nie chciał łamać danego słowa - skoro wcześniej wygłosił błogosławieństwo nad ludźmi i światem, to "nie mógł" - będąc konsekwentnym - tego tak po prostu unicestwić. Więc zwyczajnie był wierny sobie - i nasze cierpienie, paradoksalnie, jest znakiem wierności Boga?

Po drugie, bardzo możliwe, że On traktował swoje stworzenie dużo poważniej niż my je (czyli siebie) traktujemy. Nie jak zabawkę, którą można wyrzucić, bo się nie sprawdziła, i poszukać sobie drugiej, lepszej. Czyli, wychodząc z tego założenia, moje cierpienie jest znakiem tego, że Bóg mnie traktuje poważnie, szanuje mnie i... kocha?

Szczerze to wolałabym parę innych dowodów miłości. Razz


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Adancia dnia Nie 22:02, 17 Sty 2010, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
ściana - czyli o grzechu i Odkupieniu
Forum Vitam curare Strona Główna -> Katechizm
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin