Vitam curare


Forum Vitam curare Strona Główna -> Liturgia -> Brewiarz dla początkujących :) Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
PostWysłany: Czw 21:07, 28 Lip 2011
Adancia
Administrator
 
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 988
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Dokąd.
Płeć: Kobieta





wspomnienia dodatkowe pojawiają się w liturgii w Wielkim Poście, pod koniec Adwentu (od 17 grudnia), podobno także w oktawie Bożego Narodzenia, jeśli ktoś bardzo chce Smile - zamiast wspomnień dowolnych (w Wielkim Poście innych wspomnień, zdaje się, nie ma).

Idea wspomnień dodatkowych polega na tym, aby nie przenosić akcentu ważności z przeżywanego właśnie czasu na postać wspominanego świętego. Wszystkie teksty oficjum wielkopostnego dnia powszedniego są więc odmawiane, a świętego wspomina się na dodatek, po wszystkim.

Wezwanie odmawia się więc z dnia, bez żadnych specjalnych antyfon.
Godzinę czytań odmawia się normalnie do końca responsorium II czytania - a potem dodaje się jako trzecie czytanie z tekstów własnych z jego responsorium. Modlitwę końcową odmawia się z tekstów własnych o świętym.
Jutrznię odmawia się normalnie aż do modlitwy kończącej - tą modlitwę odmawia się wtedy bez zakończenia (czyli nie mówi się "Przez naszego Pana..."), natomiast odmawia się dodatkowo antyfonę, która jest podana w tekstach własnych na Jutrznię, a potem znów dodatkowo modlitwę końcową o świętym z tekstów własnych, zakończoną już zwyczajnie.
Modlitwa śróddzienna bez zmian z dnia.
Nieszpory analogicznie jak Jutrznia - zwyczajnie aż do modlitwy końcowej, której się nie "wykańcza", potem dodatkowo antyfona do Nieszporów z tekstów własnych i modlitwa z tekstów własnych - już "z wykończeniem".
Kompleta z dnia, bez zmian.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 21:51, 28 Lip 2011
Adancia
Administrator
 
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 988
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Dokąd.
Płeć: Kobieta





z konstytucji o liturgii
83. Najwyższy Kapłan Nowego i wiecznego Testamentu, Jezus Chrystus, przyjmując ludzką naturę, wniósł w to ziemskie wygnanie ów hymn, który w niebieskich przybytkach rozbrzmiewa po wszystkie wieki. Łączy on z sobą całą społeczność ludzką, aby wspólnie śpiewać tę boską pieśń chwały.
Ten urząd kapłański wykonuje nadal przez swój Kościół, który nieustannie wielbi Boga i wstawia się za zbawienie całego świata nie tylko przez odprawianie Eucharystii, lecz także innymi środkami, zwłaszcza przez modlitwę brewiarzową.

84. Zgodnie ze starożytną tradycją chrześcijańską brewiarz jest tak ułożony, aby wszystkie pory dnia i nocy uświęcić przez uwielbienie Boga. Gdy kapłani oraz inne do tego przez Kościół wyznaczone osoby, lub też wierni modlący się wspólnie z kapłanem według zatwierdzonej formy, wykonują tę przedziwną pieśń chwały, wówczas jest to prawdziwie głos Oblubienicy, przemawiającej do Oblubieńca. Co więcej, jest to modlitwa Chrystusa i Jego Ciała zwrócona do Ojca.

85. Wszyscy poświęcający się tej modlitwie wypełniają zadanie Kościoła i zarazem uczestniczą w najwyższym zaszczycie Oblubienicy Chrystusa, ponieważ oddając Bogu chwałę, stoją przed tronem Bożym w imieniu Matki Kościoła.

86. Kapłani oddani duszpasterstwu tym gorliwiej odmawiać będą godziny brewiarzowe, im żywszą będą mieć świadomość, że powinni spełniać napomnienie św. Pawła: "Módlcie się nieustannie" (1 Tes 5,17), albowiem tylko Pan, który powiedział: "beze mnie nic uczynić nie możecie" (J 15,5), mocen jest zapewnić skuteczność i wzrost dziełu, nad którym pracują. Dlatego Apostołowie ustanawiając diakonów oświadczyli: "My natomiast pilnować będziemy modlitwy i posługi słowa" (Dz 6,4).

88. (...)celem brewiarza jest uświęcenie dnia (...). Należy także wziąć pod uwagę współczesne warunki życia, w których znajdują się przede wszystkim osoby oddane pracom apostolskim.

90. Ponieważ brewiarz, jako publiczna modlitwa Kościoła, jest źródłem pobożności i zasileniem modlitwy osobistej, najusilniej zachęca się w Panu kapłanów oraz innych uczestniczących w oficjum, aby przy jego odmawianiu myśli odpowiadały słowom. Dla lepszego osiągnięcia tego celu niech się starają o głębsze poznanie liturgii i Pisma świętego, a zwłaszcza psalmów.
Przy dokonywaniu reformy należy ów czcigodny wiekowy skarbiec brewiarza rzymskiego tak dostosować, aby wszyscy, którym się go powierza, mogli z niego korzystać obficiej i łatwiej.

94. Dla rzeczywistego uświęcenia dnia i odmówienia z pożytkiem duchowym godzin brewiarzowych zaleca się zachowanie czasu najbardziej zbliżonego do pory właściwej poszczególnym godzinom kanonicznym.

99. Ponieważ brewiarz jest głosem Kościoła, czyli całego Mistycznego Ciała, które publicznie wielbi Boga, zachęca się, aby niezobowiązani do chóru duchowni, zwłaszcza prowadzący życie wspólne, lub też przygodnie zgromadzeni kapłani, odmawiali razem przynajmniej jakąś część brewiarza.
Wszyscy zaś odmawiający brewiarz, czy to w chórze czy wspólnie, niech jak najdoskonalej wypełniają powierzone sobie zadanie z wewnętrzną pobożnością i starannym wykonaniem zewnętrznym.
Oprócz tego zaleca się w miarę możliwości, śpiewanie brewiarza przy odprawianiu czy to chórowym, czy też wspólnym.

100. Duszpasterze niech się starają w niedziele i uroczyste święta odprawiać w kościołach z udziałem wiernych główne godziny, zwłaszcza nieszpory. Zaleca się, aby i świeccy odmawiali brewiarz czy to z kapłanami, czy na swoich zebraniach, czy nawet indywidualnie.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Nie 15:20, 05 Maj 2019
Ewcia
Zielony
 
Dołączył: 04 Maj 2019
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta





Witam serdecznie. Jestem tu nowa i widzę że tu nikt nic nie pisze długo. Książki do modlitwy brewiarz zamówiłam i czekam z ogromnym zadowoleniem w sercu tylko chciała bym prosić o pomoc jak coś będzie nie jasne dla mnie. Na treraźniejszy czas zamówiłam tom II i lll. Tak myślę że na początek przyda się kalendarz liturgiczny.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Brewiarz dla początkujących :)
Forum Vitam curare Strona Główna -> Liturgia
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 3 z 3  
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin